Przejdź do treści

Trening obwodowy – wszystkie mięśnie w ciągu jednej sesji treningowej

  • przez

Trening FBW (Full Body Workout) stanowi jeden z najbardziej efektywnych rodzajów treningów siłowych. Jego największa zaleta polega na uniwersalności – jak sama nazwa wskazuje, pozwala na dokładne przećwiczenie wszystkich partii mięśniowych. 

Trening FBW jest dobry dla wszystkich. Mimo, iż najczęściej jest polecany dla osób zaawansowanych i właśnie takie uczęszczają na niego do klubu fitness, nie wyklucza to faktu, że mogą wykonywać go także osoby początkujące. Wystarczy, że zmniejszą obciążenie i intensywność ćwiczeń do odpowiedniego dla siebie poziomu. 

Kolejną zaletą treningu jest to, że do jego wykonania nie jest nam potrzebna siłownia czy też klub fitness. To świetne rozwiązanie dla zabieganych, którzy na ćwiczenia mają tylko czterdzieści minut po powrocie z pracy. Do tego treningu nie jest potrzebny żaden sprzęt.

Na czym polega trening FBW? Najpierw wykonujemy jedno lub dwa ćwiczenia angażujące mięśnie nóg, później pleców, klatki piersiowej, triceps, biceps, a na koniec brzuch. Ćwiczenia warto robić z obciążeniem i pamiętajmy – całe ciało ma się zmęczyć. Nawet, jeśli nie przepadasz za ćwiczeniami na nogi, za to wręcz uwielbiasz pracować nad swoim bicepsem, koniecznie to pracuj równomiernie. 

Jak zacząć trening tego typu? To oczywiste – od stworzenia odpowiedniego planu! Na samym początku rozpisz dokładnie wszystkie ćwiczenia, jakie masz zamiar wykonać, rozplanuj też obciążenie. To znacznie wszystko ułatwi. Co najważniejsze – FBW jest skuteczny, jeśli nie następuje dzień po dniu, warto zatem w czasie przerw realizować 3-dniowy plan treningowy na rzeźbę. Dzięki temu treningi cię nie znudzą i pozostaniesz zmotywowany.