Przejdź do treści

Odżywki na przyrost masy – jakie oraz dla kogo?

  • przez

Osoby trenujące na siłowni, żeby zwiększyć swoją masę mięśniową, najczęściej prędzej czy później sięgają po różnego typu odżywki pomagające w przyroście masy mięśniowej. O ile w początkowym etapie ćwiczeń wystarczać może po prostu doskonalsza dieta a także przyjmowanie większej liczby kalorii, to wraz z upływem czasu, aby sobie udogodnić zadanie, dobrze jest sięgnąć po tak zwane odżywki na masę. Pomimo tego ciągle trzeba zawsze koniecznie mieć na uwadze, oraz alarmują o tym zawodowi i doświadczeni kulturyści, że odżywki to nic innego jak suplementy diety i nie mogą one zastąpić wysokoenergetycznej i bogatej przede wszystkim w produkty białkowe diety.

Suplementy które pomnażają masę mięśniową mogą zawierać rozmaite substancje będące budulcem mięśni. Takie odżywki na masę z kreatyną uważane są przez naprawdę wielu kulturystów za najbardziej doskonałe. Kreatyna bowiem przyspiesza tworzenie się mięśni, zwiększa ich moc oraz wydolność. Jest ona zresztą obecna w mięśniach. Innym pewnym typem odżywek na masę są odżywki zbudowane z białka. Białko jest bowiem podstawowym budulcem mięśni ludzkich. A że dostarczyć odpowiednie ilości białka z pożywienia jest niełatwo, zwłaszcza na bardziej zaawansowanym stadium treningu, wymagane jest sięgnięcie po odżywki białkowe. Są to najpopularniejsze z odżywek na masę i nie ma prawdopodobnie żadnego ćwiczącego, który ich nie stosuje. Białkowe odżywki na masę występują pod postacią tzw. matriksów, izolatów bądź hydroizolatów.

Na późniejszym stadium treningu warto zdecydować się na odżywki węglowodanowo-białkowe, czyli tzw. gainery, ale te polecane są już na bardzo późnym stadium albo przy szybkim metabolizmie. spożywanie odżywek na masę warto opcjonalnie zasilić specyfikami z witamin i minerałów.