Przejdź do treści

Masa mięśniowa

  • przez

Zwiększenie masy mięśniowej to w wielu przypadkach klucz do idealnej sylwetki. Jednak żeby osiągnąć wybrany cel trzeba odpowiednio wpływać na organizm. Jednym z elementów jest odpowiednia dieta na masę mięśniową. Jeżeli nie posiadasz odpowiedniej wiedzy warto zwrócić się do dietetyka lub trenera personalnego. Oczywiście wcześniej najlepiej zrobić rekonesans żeby sprawdzić kompetencje.

Dieta na wzrost masy mięśniowej powinna być bogata w białko. Dieta powinna być dostosowana indywidualnie do potrzeb osoby trenującej, powinna posiadać odpowiednią ilość makroskładników. Przy odpowiedniej diecie oraz ćwiczeniach powinien nastąpić przyrost masy mięśniowej bez większego przyrostu tkanki tłuszczowej. 

W kulturystyce rozróżnia się dwa główne okresy – okres przyrostu masy oraz okres redukcji. Podczas tego drugiego okresu redukuje się zbędną tkankę tłuszczową tak żeby odkryć mięśnie, dlatego tak ważne jest aby podczas okresu „masowania” był przyrost głównie masy mięśniowej, a nie tłuszczowej.

Żeby doprowadzić do skutecznego przyrostu mięśni ważny jest odpowiedni trening siłowy. Trening powinien być przeprowadzany pod okiem specjalisty. który będzie czuwał nad technicznym przebiegiem ćwiczeń. 

Odpowiedni trening powinien być tak ułożony żeby po każdej jednostce mogła nastąpić odpowiednia regeneracja. Cykl treningowy, który będzie tylko uwzględniał mocne treningi może doprowadzić do zniszczenia mięśni. 

Podczas budowania masy mięśniowej z pomocą przychodzą różne odżywki i suplementy. Odpowiednimi podczas „masówki” są białko, aminokwasy proste oraz rozgałęzione, a z suplementów odpowiednie będą witaminy w zwiększonych dawkach i odpowiednich kombinacjach. Odżywki najlepiej stosować według zaleceń swojego trenera.