Przejdź do treści

Bieganie sposobem na aktywne spędzanie wolnego czasu

  • przez

Wielu z nas w swoim czasie wolnym lubi leniuchować. Najczęściej przesiadujemy przed komputerem lub telewizorem, jedziemy samochodem na zakupy do centrum handlowego, w ostateczności spędzamy czas w kinie lub teatrze. Niestety, taki tryb życia prowadzi do różnych problemów zdrowotnych po dłuższym czasie. Aby organizm działał sprawnie potrzebuje ruchu. Korzystna jest jakakolwiek aktywność fizyczna, a niezwykle modne i popularne w ostatnich latach stało się praktykowanie biegania.

Biegać każdy potrafi. Nie potrzebujemy do tego żadnego profesjonalnego ekwipunku. Wystarczy kupić sobie wygodne obuwie i już możemy doświadczać tej formy aktywności fizycznej. W przeciwieństwie do  na przykład jazdy rowerem lub na wrotkach, nie potrzebujemy najpierw kupować drogiego sprzętu. Niemniej jednak nie powinno się oszczędzać na butach biegowych. Dobrze jest wziąć te z wyższej półki, nie tylko ze względu na wygodę. Niezwykle istotna jest ochrona stawów kolanowych oraz obszarów kostki. Prawidłowa amortyzacja w biegowych butach jest tutaj kluczem do sukcesu.

Zawsze pamiętajmy również, że aktywność fizyczną trzeba rozważnie dawkować, zwłaszcza na początku. Nie próbujmy w pierwszych tygodniach stylizować się maratończyków, bo zakończy się to przetrenowaniem oraz szybkim zniechęceniem do dalszego uprawiania tego pięknego sportu. Szczególnie jeśli wcześniej prowadziliśmy siedzący tryb życia, podejmujmy aktywność fizyczną stopniowo, etapami. Unikniemy dzięki temu nie tylko przetrenowania, ale zarazem potencjalnych urazów.